You are here

Maa-amet lihtsustas Euroopa Liidu ruumiandmete leidmist

Euroopa Liidu liikmesriigid on loomas ühist, koostalitlusvõimelist ruumiandmete taristut, mille kaudu on erinevate riikide keskkonnaalased ja asukohaga seotud andmed (administratiivpiirid, katastriüksused, teed, veed, metsad, kaitsealad, maardlad, jäätmed jne) kõigile kasutajatele kättesaadavad.

Enamikes Euroopa riiklikes geoportaalides on juba kasutusel otsinguteenus (CSW), mis sisaldab infot selle riigi ruumiandmekogumite ja veebiteenuste kohta. Veebiteenused omakorda võimaldavad näha ja kasutada paljusid ruumiandmeid, osa neist juba harmoniseeritud kujul.

Selleks, et kogu see andmestik geoinfoga tegelevatele spetsialistidele ka praktiliselt kasutatav oleks, on Maa-amet Eesti kasutajatele kohandanud (algselt ESRI loodud) INSPIRE kataloogiteenuste sirvija "Geoportaali otsing." Programm, mis on kasutatav ArcMap-i tarkvara lisapaketina, võimaldab Euroopa riikide geoportaalidest märksõna järgi otsida ruumiandmete ehk INSPIRE direktiivile vastavaid andmekogumeid ja veebiteenuseid, vaadata ja alla laadida nende metaandmeid ja ruumiandmeid kaardile kuvada.

Seega saab "Geoportaali otsingu" kasutaja otsida teda huvitavaid ruumiandmeid üle kogu Euroopa ja neid kaardiaknas vaadata. Soovi korral saab lisada ka teisi (isegi mitte-INSPIRE) otsinguteenuseid, mis vastavad OGC CSW standardile, ja nende kaudu kirjeldatud vaatamisteenuseid Arcmapis kasutada.

Programmi saab alla laadida Maa-ameti geoportaalist aadressil:
http://geoportaal.maaamet.ee/est/Ruumiandmete-infrastruktuur/Abivahendid-p476.html

Küsimuste tekkimisel saab ühendust võtta Maa-ameti kasutajatoega (6750 866, kaardirakendus@maaamet.ee).

Lisainfo:
Raivo Alla, Maa-ameti geoinformaatika osakonna peaspetsialist, Raivo.Alla@maaamet.ee

Allpool mõned näited otsinguprogrammi kasutamise kohta erinevate riikide portaalidest:


 

Veel uudiseid samal teemal

11.03.2020

Land Board recognised as the best open data provider in 2019

On the 7th of March, Open Data Day was celebrated all over the world for the tenth time. It is an opportunity to show the benefits of open data and encourage the adoption of open data policies in government, business and civil society. 

28.05.2019

Space data centre, ESTHub, opens in Estonia

A new satellite data centre, called ESTHub, which will help technology companies to retrieve and process remote sensing data from space faster, was inaugurated in Tallinn. ESTHub was developed and is operated by the Estonian Land Board.