Sa oled siin

Maa-amet alustab kinnisvaraturu ülevaadete koostamist

Maa-amet hakkab koostama ja avaldama kinnisvaraturu ülevaateid eesmärgiga pakkuda adekvaatset ning usaldusväärset informatsiooni kogu Eesti kinnisvaraturu erinevate sektorite hindade ning trendide osas.

"Maa-amet valdab kõige täpsemat kinnisvaraturgu puudutavat teavet, ja seda nii üle-eestiliselt kui ka kõigi kinnisvaraturu sektorite kohta," ütles ameti peadirektor Tambet Tiits. "Oma ülevaadetega soovime ennekõike abiks olla kodanikele, kes otsuste tegemisel või mõnel muul põhjusel vajavad sellekohast informatsiooni; kuid ka riigiasutustele, omavalitsustele, kinnisvaraarendajatele ja kõigile teistele, kel vähegi selle valdkonnaga puutumust."

Maa-ameti ülevaated käsitlevad ligi paarikümneaastast ajajärku ehk vaatleme nii viimaste aastate tehinguid kui ka neid, mis tehtud enne viimast maa korralist hindamist (2001). Võtame aluseks Maa-ameti tehingute andmebaasist » pärit statistika, keskendudes seejuures vaid vabaturu tehingutele. Arvestame analüüsides mediaanhindasid, mis aitab vältida ekstreemsete hindade mõju väärtustele.

Esimene ülevaade » keskendub haritava maa hinna- ning tehingudünaamikale alates aastast 1997 ning toob välja tegurid, mis mõjutavad haritava maa väärtust. Mediaanhinnad ja hinnamuutused on antud maakondade kaupa. (Vt "Haritava maa turuülevaade" ».)

Nii haritava maaga tehtavate tehingute arvus kui ka hinnatasemetes on toimunud ulatuslikud muutused võrreldes 2001. aasta maa korralise hindamise tulemustega. Senine üldine viimaste aastate trend näitab haritava maa hinna tõusu, mille suurus on piirkonniti erinev.

Haritava maa hindade kallinemine on seotud paljuski Euroopa Liidust saadavate põllumajandustoetustega. 2014. aasta andmete kohaselt jääb ligikaudu 90% haritava maaga tehtud tehingute hektari hinnad 1000-4000 € vahele.

Kinnisvaraturu ülevaated on Maa-ameti kodulehel ».

Kinnisvaratehingute statistikat saab igaüks pärida Maa-ameti kodulehel asuvast päringukeskkonnast Kinnisvara hinnastatistika päring ».

Lisainfo:
Agnes Jürgens, Maa-ameti avalike suhete nõunik, Agnes.Jurgens@maaamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

26.05.2020

I kvartalis maksis haritava maa hektar 3500 eurot

Maa-ameti andmetel tehti 2020. aasta I kvartalis haritava maaga 271 ostu-müügitehingut, mida oli 5% enam kui aasta varem samal ajal. Tehingute koguväärtus oli 8,4 miljonit eurot ning käive vähenes eelmise aasta I kvartaliga võrreldes 0,8 miljoni euro võrra. Hektari mediaanhind oli kõrgem kui eelmise aasta alguses.

20.05.2020

Eriolukord mõjutas aprilli kinnisvaraturgu

Maa-ameti andmetel toimus 2020. aasta aprillis kinnisvaraturul ligi 2800 ostu-müügitehingut, mis on 30 protsenti vähem kui aasta tagasi samal ajal. Märtsiga võrreldes vähenes tehingute arv neljandiku, kuid hinnatasemes olulist muutust ei toimunud.