Sa oled siin

Valminud on uued metsanduslikud ortofotod

Maa-ameti geoportaalis on WMS-teenusena kättesaadavad uued, kogu Eestit katvad metsanduslikud ortofotod.

Metsanduslike ehk n-ö valevärvi ortofotode pealt on võimalik eristada taimkatteta alasid, okas-, sega- ja lehtpuumetsi, niiskeid alasid jm. Peamiselt kasutavad selliseid fotosid metsakorraldusfirmad, Keskkonnateabe Keskus, Riigimetsa Majandamise Keskus jt, kes tegelevad raiete kontrollimise, puistu parameetrite analüüsi ja metsakorralduse käigus metsaeraldiste määramisega.

Metsanduslikud ortofotod valmivad Maa-ametil aeropildistamise käigus. Leica aerokaamera salvestab lisaks punasele, rohelisele ja sinisele värvikanalile ka must-valget (pooltoonides) ning lähi-ifrapuna kanalit.

WMS-teenusena saab metsanduslikke ortofotosid alla laadida enamlevinud GIS- ja CAD- tarkvaradesse WMS-aadressilt: http://kaart.maaamet.ee/wms/alus?

metsanduslik ortofoto

Tavaliselt kujutatakse lähi-infrapuna kanalit koos rohelise ja punasega. Tavapärasest (RGB e Red, Green, Blue) ortofotost erineb lähi-infrapuna ortofoto värvikanalite poolest: punane värv on vahetatud lähi-infrapuna, roheline punase ja sinine rohelise vastu (NRG e Near-infrared, Red, Green). Ehk siis lähi-infrapuna kujutatakse punasena, punast rohelisena ning rohelist sinisena (NRG -> RGB). Sellist pilti nimetatakse valevärvi (false-color) pildiks.

Metsanduslikuks otstarbeks kasutatavate värvikanalite järjestus on natuke erinev: punane värv vahetatakse lähi-infrapuna ja sinine punase vastu, roheline jääb samaks (NGR e Near-infrared, Green, Red. NGR -> RGB).

X-GISi kaardirakenduse kaudu metsanduslikke ortofotosid ei näe.

Lisainfo:
Tanel Riips, Maa-ameti fotogramm-meetria osakonna peaspetsialist, Tanel.Riips@maaamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

17.06.2020

Eesti kohta lisandus 800 000 kaldaerofotot

Tänavu kevadel Maa-ameti Eesti põhjaosa kaardistuslendude käigus tehtud üle 800 000 kaldaerofoto on huvilistele kättesaavad Maa-ameti fotolaos ».

Ajalooline kaart, millel Saaremaa rannik ja mereäärsed külad
12.05.2020

Ajalooliste kaartide rakendus uuenes

Ajas rändamine on nüüd mugavam.
Maa-ameti ajalooliste kaartide rakendus » on huvilistele kättesaadav uues kuues - kasutajate üks lemmikrakendusi on üle viidud X-GIS 2.0 keskkonda.
Rakendusse lisandusid uute andmetena ajaloolised fotoplaanid ning haldus- ja asustusjaotuste piirid alates 1997. aastast kuni tänapäevani.