Mustamäe tee 51, 10621 Tallinn, telefon: +372 665 0600, faks: +372 665 0604, e-post: maaamet@maaamet.ee
vapp
 


  

Prindi lehekülg  
 
Uudised

  Valmis palverännutee kaardirakendus
    4. mai 2015 kell 10:00:00  
    Lisas: Agnes Jürgens  

Maa-ameti ja Pirita kloostri sõprade koostöös on valminud Maarjamaa ühest otsast teise kulgeva palverännutee kaardirakendus, mille leiab Palverännutee portaalist (http://www.palverand.ee/kaart).

Kaardirakenduses kuvatakse palverännuteele jäävaid punkte koos kirjeldusega ja soovituslikke marsruute, mida läbimiseks kasutada. Teekond, mis pakub palju avastamisväärset meie aja- ja kultuuriloost, algab Pirita kloostrist, läheb läbi seitsme maakonna ja lõpeb Vana-Vastseliina kabelis. Nii mõneski kohas jaguneb rännutee mitmeks paralleelseks haruks, mis hiljem taas kokku saavad. Põhiteekonna pikkus on peaaegu 460 kilomeetrit, huviväärtusi on praeguse seisuga kaardile kantud 146.

Fragment palverännutee kaardirakendusest (teekonna algus).

"Palverännutee on meie kingitus tänavu kaheksasaja-aastaseks saavale Maarjamaale," ütles Pirita kloostri sõprade üks eestvedajaid Lagle Parek. "1215. aastal pühendas piiskop Albert siinse maa Jumalaemale ja palverännak Emamaale kuulutati samaväärseks retkega Pojamaale Palestiinasse. Teeme siis siinsamas, oma tillukesel isamaal, läbi selle iseenda leidmise teekonna ja õpime lugudest, mida jutustavad palverännuteed ääristavad paigad kaugetest aegadest, esivanemate vaimsusest ja kätetööst. Kaardist on sellel retkel tublisti abi."

Kaardi koostamiseks vajaliku välitöö tegid Pirita kloostri sõbrad, külastades kõiki huvipunkte ja läbides reaalselt looduses ligi 170 kilomeetrit. Palverännutee määramisel püüti vältida suurema liiklusega teid ja eelistada loodusradu. Huvipunktidena on kaasatud ka seni vähest tähelepanu pälvinud, kuid kultuurilooliselt olulisi kohti.

Maa-amet kandis huvipunktid ja soovituslikud marsruudid võimalikult täpselt kaardile ning koostas kaardirakenduse. Kaardirakendusest on olemas ka mobiilisõbralik versioon, mis võimaldab kasutajal end nutiseadme GPS-i kasutades kaardil positsioneerida, jälgida rajal püsimist ja näha lähedal paiknevaid huviobjekte.
Mobiilse versiooni aadress on http://www.palverand.ee/mobiil

Fragment palverännutee mobiilirakendusest.

Palverännutee ei ole veel lõplikult valmis, ka sel suvel jätkavad Pirita kloostri sõbrad teekonna ja huvipunktide täpsustamist. Kuid rändama minna saab juba praegu, kas üksi või mitmekesi, ning valida just selline teelõik, mis meeldib.

Infot teekonna kohta saab portaali www.palverand.ee kaudu, kaardirakendusega seotud küsimustes palume pöörduda Maa-ameti toe poole aadressil kaardirakendus@maaamet.ee;

Lisainfo:
Lagle Parek, Pirita Kloostri Sõprade Selts, lagle@osss.ee
Tiiu Allikvee, allikvee.tiiu@gmail.com
Sulev Õitspuu, Maa-ameti geoinfosüsteemide büroo juhataja, sulev.oitspuu@maaamet.ee
Agnes Jürgens, Maa-ameti avalike suhete nõunik, agnes.jurgens@maaamet.ee


  tagasi   üles  
 
  Mustamäe tee 51, 10621 Tallinn, telefon: +372 665 0600, faks: +372 665 0604, e-post: maaamet@maaamet.ee