Sa oled siin

Hea maaomanik, tutvu oma maa-andmetega

Kõlviku päringu ekraanivaade. Oma maa andmete vaatamiseks kliki uudise all oleval pildil.

Maa-amet korrastas eelmise aasta lõpus maa-andmeid, mille tulemusel viidi maatükkide piiri ja pindala andmed kooskõlla teiste kaardiandmetega. Ajakohastati ka kõlvikute (st haritav maa, looduslik rohumaa, metsamaa, õuemaa või muu maa (nt märgala, teed)) andmed ja vähesel määral võis muutuda ka maatüki pindala. Maatüki uued pindalad on kantud nii maakatastrisse kui ka kinnistusraamatusse.

Maa-andmete uuendamisega võis muutuda ka maamaks. Maksustamishind arvutatakse maa-andmete alusel, mistõttu maatüki andmete uuendamisega võis kaasneda ka maksustamishinna muutus. Käesoleva aasta maamaksu arvestus tehakse juba uuendatud andmete alusel. Pöörame tähelepanu, et kõlvikuandmete muutus mõjutab maamaksu vaid selliste maaüksuste puhul, mille sihtotstarve on maatulundusmaa. Maamaksu suurus sõltub maksustamishinnast, maamaksumäärast, maksusoodustusest ja maksuvabastusest.

 

Maaüksuse andmete muudatustega saab tutvuda:

Samuti saab andmetega tutvuda kinnistusraamatu päringusüsteemis https://uuskinnistusraamat.rik.ee ja maa-andmeid on võimalik kontrollida ka e-maksuameti/e-tolli » kaudu iga maatüki juurde lisatud otselingi abil.

 

Kui Maa-ameti geoportaalis nähtavad andmed erinevad omaniku hinnangul olukorrast looduses, siis palub Maa-amet maaomanikel sellest teatada aadressil kataster@maaamet.ee või helistada infotelefonil 675 0810. Maa-amet kontrollib andmed üle, vajadusel parandab need ja kui viga mõjutab maamaksu, teavitab Maa-amet muudatusest kohalikku omavalitsust. Kui kohalik omavalitsus on andmeparandused sisse viinud, siis on võimalik maksu- ja tolliametil väljastada parandatud maksuteade.

NB! Hetkel ulatub paranduste sisseviimise järjekord 2-3 nädalani. Esmajärjekorras viime sisse parandused maade puhul, kus kõlvikute muutus mõjutab oluliselt maamaksu. Teised parandused viiakse sisse üldise järjekorra alusel, näiteks elamumaa puhul, kus kõlvikute muutus maamaksu ei mõjuta.

Soovitame andmed üle kontrollida enne märtsi lõppu, sest kui on vajadus maksuteadet muuta, saab Maksu- ja Tolliamet seda teha juba enne maksu tasumise tähtpäeva. Nii saab maamaksu tasuda kohe õiges summas ja ei teki vajadust juba makstud summa ümberarvestamiseks või võlalt intressi tasumiseks. Siiski, kuna Maa-amet täpsustab kaarte pidevalt, saab ka muudatusvajadusest teavitada hiljemgi.

Vaata videost, kuidas tutvuda oma maatüki andmetega (vaatamiseks kliki alloleval pildil)Miks on maatükiandmeid vaja korrastada? Oluline on, et naabermaatükkidel oleksid ühesugused piiriandmed, et tagada piiri asukoha ühene mõistmine. Uutele andmetele üleminek võimaldab edaspidi läbi viia elektroonilist maakorraldust, et lihtsustada maaga seotud toiminguid. Näiteks kui soovitakse maatükki kaheks jagada olemasolevate piiripunktide vahel, siis ei pea enam pöörduma maamõõtja poole, vaid Maa-amet saab jagamise teha registripõhiselt.

Täpsem info, mis puudutab maamaksuteateid ja maamaksu tasumist Maksu- ja Tolliameti koduleheküljel »

Lisainfo:
Triinu Rennu, peadirektori asetäitja kinnisvara ja katastri valdkonnas, triinu.rennu@maaamet.ee
Lea Pauts, ruumiandmete osakonna juhataja, lea.pauts@maaamet.ee, 675 0186
Karmen Kaukver, avalike suhete nõunik, karmen.kaukver@maaamet.ee 5694 5407


 

Samal teemal:

Tulevast aastast muutuvad maa piiridega seotud toimingud maaomanikele lihtsamaks »

Riiklikes registrites uuendati maaga seotud andmeid »

MTA saadab tänavu maamaksuteateid üle 318 000 inimesele »Maaomaniku meelespea »

Korduma kippuvad küsimused » (PDF)

 

Miks ja kuidas maaüksuse pindala võib muutuda? (video) »

Maakorraldus. Kinnisasjade osade vahetamine ja piiri muutmine (video) »

Katastri toimingud. Kuidas käib piiride kindlakstegemine, kui piirid ei lähe looduses kokku ja andmed on vastuolulised? (video) »

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Markeering põllul
12.04.2019

Algas aeropildistamise hooaeg, Kagu-Eesti saab värsked kaardiandmed

Maa-amet alustas iga-aastase aeropildistamisega. Mõõdistuslennud katavad Eesti lõunapoolse osa. Ühe ettevalmistustööna paigaldatakse mitmele  poole maastikule valged ruudukujulised kilest märgised, mis sügisel kokku korjatakse. Märgised on vajalikud aerofotode edasisel töötlemisel.

Seminar
01.04.2019

Maa-ameti aastaseminari saab järelvaadata

19. märtsil 2019 kogunesid 200 riigiasutuste ja kohalike omavalitsuste töötajat Tallinnas Nordic Hotel Forumis Maa-ameti aastaseminarile, mis kandis pealkirja „Avaandmed, avatud Maa-amet“. Teemade läbiv märksõna oli innovatsioon.