Sa oled siin

Jaanuaris 30 aastat tagasi loodi Maa-amet

kolm lõvi tekstiga Maa-amet ja 30
Maa-ameti juubelilogo

Täpselt täna, 16. jaanuaril 30 aastat tagasi pandi alus Maa-ametile – loodi katastri, maakorralduse, kartograafia ja geodeesia riiklik teenistus. Hiljem nende ülesannete kõrvale lisandus ka maareformi läbiviimine.

 

Täna peame elementaarseks, et maa, mida kasutame on üldjuhul meie enda oma, avalikus kasutuses olevad maakaardid on täpsed ja moonutamata. Aga see pole alati nii olnud.

 

Teatavasti Nõukogude okupatsiooni ajal oli ainsaks maaomanikuks riik. Aja muutudes lubati alates 1988 suurmajandite äärealadel põllumajanduslikuks tootmiseks talusid moodustada. 1989 võeti vastu Eesti NSV taluseadus. Juunis 1990 võttis Eesti Vabariigi Ülemnõukogu vastu otsuse maareformi läbiviimise kohta. Eesti taasiseseisvumine tähendas järjekordseid muudatusi maasuhetes ja uut maareformi.

 

Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits ütles, et täna on põhjust heita pilk minevikku, sest teekond on olnud huvitav ja seda mitte ainult Maa-ametile endale, vaid ka kõigile eestimaalastele, sest on ju maa üks tähtsamaid omandivorme, mida eestlane väärtustab. „Sellegi poolest, eeskätt hoiame pilgu olevikus ja tulevikus, sest kodanike ootused seoses maa kohta käiva infoga on õigustatult kõrged“, lisas Tiits.

 

Aasta tagasi tegi Maa-amet registrites põhjaliku korrastuse, kevadel avati satelliidiandmete keskus ja hiljuti avaldas Maa-amet geoportaalis uued ortofotod. Tambet Tiits selgitas lähema tuleviku visiooni ja ütles, et tahame hakata Eestit katma kolmemõõtmeliste ruumiandmetega ning soovime panustada sellesse, et katastri ja ehitisregistri vahel oleks parem kooskõla, see tähendab, et need hooned, mis on aeromõõdistamise käigus saanud kaardile, oleks ka ehitisregistris. Samuti on suund sellele, et planeeringute info oleks igale maaomanikule hõlpsamalt kättesaadav. Meie eesmärk on luua läbipaistvam süsteem ja et iga kodanik oleks paremini oma maaga seonduvas informeeritud.
 

 

Lisainfo:
Karmen Kaukver, Maa-ameti avalike suhete nõunik, Karmen.Kaukver@maaamet.ee, 5694 5407

 

Veel uudiseid samal teemal

20.11.2020

Oktoobri kinnisvaraturul polnud koroonaviiruse mõju märgata

Maa-ameti andmetel toimus 2020. aasta oktoobris kinnisvaraturul ligi 5100 ostu-müügitehingut, mis on 11 protsenti rohkem kui aasta tagasi oktoobris ja 2 protsenti enam kui eelnenud kuul.

17.11.2020

Ligi kolmveerand tegutsevatest maamõõtjatest on litsentsi uuendanud

Maa-ameti andmetel on Eestis 120 aktiivselt tegutsevat maamõõtjat. Neist 87-l on olemas nii maakorraldaja kutse kui ka kehtiv maakorraldustööde tegevuslitsents. Kutse taotlemise sügisvooru on registreerinud juba 20 maamõõtjat, seega on aasta lõpuks kehtivate litsentsidega maamõõtjate arv kindlasti suurem.