Sa oled siin

Maa-amet kutsub maaomanikke maa-andmetega tutvuma

Maa-amet ajakohastas tänavu kevadel maakatastris maatükkide loodusliku seisundi ehk kõlvikute andmeid. Tegemist on igal aastal toimuva andmete uuendamisega, mis mõjutab eelkõige maatulundusmaa omanikke, sest kõlvikutest sõltub maamaksu suurus.

Maa-amet uuendas kõlvikute andmeid ligi 55 000 maatulundusmaal

Maatüki loodusliku seisundi ehk kõlviku (nt haritav maa, looduslik rohumaa, metsamaa, õuemaa või muu maa (nt märgala, teed) andmed on olulised eelkõige maatulundusmaal, kuna nendest sõltub maamaksu suurus. Maamaks arvutatakse 1. jaanuari andmete alusel. Tänavuse muudatused kajastuvad järgmise aasta maamaksuteatises. Omanikel on aega andmeid kontrollida novembri lõpuni.

Kõige rohkem on maatulundusmaal kõlvikude andmete muudatusi Ida-Eestis

Jõgeva maakonnas (eelkõige Mustvee, Põltsamaa ja Jõgeva vallas)

Järva maakonnas (eelkõige Järva vallas)

Ida-Viru maakonnas (eelkõige Alutaguse vallas)

Lääne-Viru maakonnas (eelkõige Väike-Maarja ja Vinni vallas)

Põlva maakonnas (Kanepi ja Põlva vallas)

Tartu maakonnas (Tartu ja Elva vallas)

Valga maakonnas (Otepää ja Tõrva vallas)

Viljandi maakonnas Viljandi vallas

Võru maakonnas (Rõuge, Võru ja Setomaa vallas)

 

PRIA toetuste taotlemisel on olulised nii maatüki piiriandmed kui ka kõlvikud

PRIA toetuste taotlemisel on olulised maatüki piiriandmed, toetust on õige taotleda maale, mida inimene omab või kasutab seaduslikult. Samas kui juba toetuste taotlemiseks on aeg võetud, siis saab arvutis paar klikiga tutvuda ka oma maatüki kõlvikuandmetega. Nii võibki selguda, et toetuskõlbulik ala on suurenenud või vähenenud. Näiteks kui põlluäär on võsast puhastatud, suurendab see reeglina haritava maa pindala. Metsa istutamisel või looduslikul peale kasvamisel võib aga toetuseks sobilik maa hoopis väheneda.

Maaomanikelt saadud info alusel muudab Maa-amet kaardiandmeid ainult siis kui ka aeropilt seda toetab. Maaomaniku info on abiks aeropildi dešifreerimisel keerulisemates olukordades näiteks energiavõsa või istanduste puhul.

Kõlviku andmeid saab vaadata www.maaamet.ee/kolvikute-pindala
Küsimuste korral kataster@maaamet.ee või infotelefon 6750 810

Lisainfo:

Lea Pauts, Maa-ameti ruumiandmete osakonna juhataja, 675 0186

Veel uudiseid samal teemal

Tambet Tiits
04.02.2020

Maa-ameti peadirektorina jätkab Tambet Tiits

Keskkonnaminister Rene Kokk kinnitas täna, 4. veebruaril Maa-ameti peadirektoriks ka järgmiseks ametiajaks Tambet Tiitsu, kes on selles ametis olnud alates 2015. aastast.

kolm lõvi tekstiga Maa-amet ja 30
16.01.2020

Jaanuaris 30 aastat tagasi loodi Maa-amet

Täpselt täna, 16. jaanuaril 30 aastat tagasi pandi alus Maa-ametile – loodi katastri, maakorralduse, kartograafia ja geodeesia riiklik teenistus. Hiljem nende ülesannete kõrvale lisandus ka maareformi läbiviimine. Lisatud pildimaterjal.