Sa oled siin

Maa-amet teeb ettevalmistusi kevadiseks aeropildistamiseks

Tänavu kevadel katab Maa-amet aerofotodega Lihula-Vändra-Põltsamaa-Kallaste joonest riigi lõunapiirini jääva ala koos Saaremaa, Muhumaa, Ruhnu ja Kihnuga. Läänepoolne ala pildistatakse enne puude lehtimist ja idapoolne lehes puudega. Samuti pildistatakse linnu ja asulaid. Pildistamise jaoks markeeritakse maastik valgete kileruutudega.

Enne lende alustavad Maa-ameti töötajad nimetatud aladel maastikupunktide markeerimisega, markeeringuks on valged kileruudud (60 × 60 cm), mis paigaldatakse maastikule ja on varustatud sildiga „Aeropildistuse maamärk”. Markeeringuid on ligi 600.

Kileruutudest markeeringud pannakse ka Tallinna, Tartu, Pärnu, Kohtla-Järve, Jõhvi, Narva, Rakvere linnadesse ja nende lähiümbrusesse. Markeeringud jäävad mõõdistuslendudel pildile ning neid kasutatakse aerofotode plaaniliseks ja kõrguslikuks sidumiseks maapinnaga.

”Püüame markeeringud paigaldada maastikule kohtadesse, kus need ei tohiks maaomanike tegevust häirida,” märkis Maa-ameti fotogramm-meetria osakonna nõunik Peep Krusberg. ”Ühtlasi palume markeeringuid mitte puutuda ega rikkuda,” sõnas ta. Krusberg lisas, et Maa-amet korjab paigaldatud markeeringud maastikult pärast aeropildistamise hooaja lõppemist.

Aeropildistamise ala 2021

Aeromõõdistuslendudega kogutakse riigile olulisi andmeid, mis võimaldavad ajakohastada Eesti topograafilisi kaarte ning ruumiandmete registrites ja kaarditeenustes sisalduvat teavet. Tänavusel aeropildistamise hooajal toodetud ortofotod jõuavad Maa-ameti geoportaali alates sügisest vastavalt projektide valmimisele.

Lisainfo:
Peep Krusberg, fotogramm-meetria osakonna nõunik, peep.krusberg@maaamet.ee, 665 0621

Veel uudiseid samal teemal

09.10.2020

Eesti põhjapoolne ala on uute ortofotodega kaetud

Maa-amet avaldas geoportaalis uued ortofotod, mis katavad üle poole Eestimaast hõlmates suuremad asulad ja riigi territoorumi põhjapoolse osa. Ortofotod on tehtud tänavuste kaardistuslendude aeropiltide alusel.

17.06.2020

Eesti kohta lisandus 800 000 kaldaerofotot

Tänavu kevadel Maa-ameti Eesti põhjaosa kaardistuslendude käigus tehtud üle 800 000 kaldaerofoto on huvilistele kättesaavad Maa-ameti fotolaos ».