Sa oled siin

Maa-amet uuendas reljeefikaarti

Maa-amet uuendas reljeefikaarti

Maa-amet uuendas geoportaalis kogu Eestit katvat reljeefikaarti, mis on uue aerolaserskanneriga lennatud aladel senisest täpsem.

Uuendatud reljeefikaarti saab vaadata kõikides X-GIS kaardirakendustes ja Maa-ameti WMS-aluskaarditeenustes. Uus aerolaserskanner Riegl VQ-1560i annab varasemate andmetega võrreldes keskmiselt 4–10 korda detailsema pildi ning võimaldab muutusi paremini tuvastada ka näiteks metsas.


Uue laserskanneriga 2017. aastal lennatud alad on joonisel eristatud taustakaardist erinevate värvidega.


Reljeefikaart on kaardirakendustes näha kahe eri komplektina:

  • Komplekt „Reljeef“ – igas kaardi suurendusastmes värviline reljeefivarjutus kombineerituna hübriidkaardiga.
  • Komplekt „Reljeefivarjutusega kaart“ – igas kaardi suurendusastmes halltoondies reljeefivarjutus kombineerituna aluskaardiga.

Lisaks on nii uued kui eelmised halltoonides varjutuskaardid kasutatavad Maa-ameti WMS-, WMTS- ja TMS-teenuste kaudu. Maa-ameti WMS-teenuste detailsemad kirjeldused ja nende erinevate tarkvaradega kasutamise juhendid on Maa-ameti geoportaalis: http://geoportaal.maaamet.ee/est/Teenused/Avalik-WMS-teenus-p65.html.


Detailide eristamine ortofotol võrrelduna aerolaserskanneri pildiga:Uue ja vana andmestiku detailsuse erinevust näitlikustab järgnev joonis, tuues selgemalt välja kraavid ja jõesängid isegi tihedas metsas.


Reljeefiandmestik on hea abimaterjal paljudes elu- ja uuringuvaldkondades, näiteks geoloogiliste kaartide tegemisel, merevee kalde määramisel, suurveest ohustatud alade modelleerimisel, loomaliikidele sobivate elupaikade otsingul jne, kuid samas pakub avastamisrõõmu kõigile huvilistele ka näiteks oma koduümbrusega tutvumisel. Tänu aerolaserskaneerimise andmetele näeb kõrgemalt vaadates asju, mida looduses viibides palja silmaga maapinnalt ei pruugi märgata. Maa-amet kutsub üles meie kaarditeenuseid kasutama, kaarte uurima ja leitud huvitavaid kohti ka teistega jagama.

Lisaks reljeefikaardile on alates 1. jaanuarist 2018 uuendatud ka kõrgusinfo päring, mis tagastab kõrguse uues kõrgussüsteemis EH2000. Kõrguse teadasaamiseks tuleb X-GIS kaardirakenduses hoida hiirekursorit üks sekund huvipakkuva koha peal paigal ning kõrgusväärtus kuvatakse kaardiakna paremal üleval nurgas olevale koordinaatide paneelile (ümardatult poolemeetrise täpsusega).


Lisainfo:
Tanel Riips, fotogramm-meetria osakonna peaspetsialist, Tanel.Riips@maaamet.ee, 675 0837
Karmen Kaukver, avalike suhete nõunik, karmen.kaukver@maaamet.ee, 5694 5407

 

Veel uudiseid samal teemal

17.06.2020

Eesti kohta lisandus 800 000 kaldaerofotot

Tänavu kevadel Maa-ameti Eesti põhjaosa kaardistuslendude käigus tehtud üle 800 000 kaldaerofoto on huvilistele kättesaavad Maa-ameti fotolaos ».

29.05.2020

Maa-amet esindab Eestit rahvusvahelises ruumiandmeteenuste projektis

Maa-amet osaleb rahvusvahelises projektis “A Geospatially Enabled Ecosystem for Europe,” mille eesmärk on luua tööriistad ja rakendusliidesed, mis ühendavad riikide ruumiandmed ja aitavad luua uusi lahendusi nende paremaks tõlgendamiseks.