Sa oled siin

Ministeerium: ajaloolisi kohanimesid ei tohi meelevaldselt muuta

Haridus- ja Teadusministeerium: Ei Eesti Keele Instituut ega Maa-amet pole soovinud ega plaaninud ajaloolisi kohanimesid muutma hakata. Ilma kohaliku omavalitsuse ettepaneku ja kohaliku kogukonna nõusolekuta polegi seda võimalik teha. Haridus- ja Teadusministeerium toetab head praktikat, kus kohalikud nimed ja nende muutmine on kohaliku tasandi otsus.
  
HTM keeleosakonna juhataja Piret Kärtneri sõnul on hädavajalik, et inimeste arvamust võetaks kuulda. "Iga üksikjuhtumit tuleb käsitleda eraldi. Otsused, kui neid ka tehakse, peavad olema mõistlikud ja arvestama nii ajaloolist tausta, eesti keelt kui ka elanike tahet." 
  
Kohanimeseaduse eesmärk on ajalooliste kohanimede kaitsmine. 
 
Maa-amet: Kohanimemääraja ja muutja on kohalik omavalitsus, kes vastutab ka nime nõuetele vastavuse eest. Ajakirjanduses märgitud 30 000 kohanime puhul oligi valdavalt tegu nimedega, millest teavitati omavalitsusi, sest nendes nimedes vajasid korrastamist ennekõike tehnilist laadi õigekirjavead (suur- ja väiketäht, side- ja mõttekriips, võõrtähtede ja numbrite kasutus, kokku- ja lahku kirjutamine; täht- ja numberlisandite, võõrkeelsete nimede kasutamine jmt). Ka kuulub selle 30 000 nime hulka palju tehnilisi objekte, näiteks teede, mastide, alajaamade nimedega, mille kirjutamisel esineb samuti eespool toodud probleeme.

Veel uudiseid samal teemal

13.11.2019

Infopäev aadressiandmete ja -teenuse võimalustest

Maa-amet kutsub aadressiotsingu teenuse (in-Ads) infopäevale ettevõtteid ja kõiki teisi organisatsioone, kel on vaja aadresse oma kodulehel või teenustes, täpsemalt öeldes teha päringuid aadressi alusel. Infopäev toimub kolmapäeval, 20.

07.11.2019

Kas oled mõelnud, millisena oli Eesti ala kujutatud kaartidel sadu aastaid tagasi?

Eesti esimese rahvusatlase eel ilmus Maa-ametil veebiväljaanne „Eesti ala jõudmine kaardile“. See ajalooallikatel põhinev ülevaade võtab kokku mitusada aastat hõlmava loo Eesti ala kujunemisest kaardipildil. Väljaande teevad eriti huvitavaks rohked pildid vanadest kaardifragmentidest.