Sa oled siin

Tänavu lõpeb 149 põllumajandusmaa kasutusvalduse lepingut

2020. aastal lõpeb 149 maavanemate sõlmitud põllumajandusmaa kasutusvalduse lepingut, järgnevatel aastatel juba üle 500-700 lepingu aastas. Maa-amet on alustanud põllumeeste teavitamist ja uute lepingutingimuste tutvustamist.

29.05.2020 jõustuvad maareformiseaduse muudatused võimaldavad Maa-ametil hakata pikendama 15 aastat tagasi maavanemate sõlmitud kasutusvalduse lepinguid. Kasutusvalduse pikendamisel sõlmitava lepingu tingimused ühtlustuvad siiani enampakkumise teel rendile antud maa kasutustingimustega. Muuhulgas muutub sarnaseks riigimaa kasutamise eest makstav tasu, kuna kasutusvalduse tasu määratakse edaspidi turupõhise tasuna põllumajandusmaa hektari mediaanhinna alusel.

Kasutusvaldajad, kelle lepingu tähtaeg ei ole möödunud, ei pea muretsema, sest kehtivate lepingute tingimused ei muutu ja tasu on endiselt 2% maa maksustamishinnast.

Lisaks võimalusele kasutusvaldust pikendada, toob seadusemuudatus kaasa ka võimaluse, et kasutusvalduses maad võib valdajaga sõlmitud kirjaliku lepingu alusel kasutada kasutusvaldaja sugulane, abikaasa või nendele või kasutusvaldajale kuuluv ettevõte. Oluline on, et sellel maal jätkub põllumajanduslik tootmine ning kasutusvaldaja esitab abikaasa, sugulase või ettevõttega sõlmitud lepingu Maa-ametile kuu aja jooksul pärast selle sõlmimist. Nii saab vältida hilisemaid segadusi PRIA-ga või nendel juhtudel, kus on vaja tõendada maa kasutusõigust.

Maa-amet võtab ise ühendust kõikide kasutusvaldajatega, kelle lepingud lähiajal lõpevad ja annab teada, millistel tingimustel saab uue lepingu sõlmida.

Täpsem info Maa-ameti kodulehel https://www.maaamet.ee/et/eesmargid-tegevused/kinnisvara-haldamine/riigimaa-kasutuslepingud

Kodulehel on ka nimekiri valdajatest, kellel on õigus riigimaad lepingu alusel kasutada.

Lisainfo:

Tiina Vooro, Maa-ameti riigimaa haldamise osakonna juhataja, 665 0762

 

Veel uudiseid samal teemal

02.06.2020

Tänavu viie kuu jooksul toimus ligi 700 riigimaa oksjonit

Maa-amet kuulutas 2020. aasta jaanuarist maini välja 667 oksjonit riigimaa müümiseks või rendile andmiseks, neist 78% olid edukad.

Tänavu viie kuu jooksul oli müügis 412 kinnisasja, neist leidis ostja 297. Riik andis rendile 255 kinnisasja, neist leidis rentniku 221.

Tambet Tiits
04.02.2020

Maa-ameti peadirektorina jätkab Tambet Tiits

Keskkonnaminister Rene Kokk kinnitas täna, 4. veebruaril Maa-ameti peadirektoriks ka järgmiseks ametiajaks Tambet Tiitsu, kes on selles ametis olnud alates 2015. aastast.