Sa oled siin

Valminud on 2017. aasta taimkatte kõrgusmudel

2017. aasta taimkatte kõrgusmudeli katvus

Maa-ametil valmis Edela-Eestit kattev taimkatte kõrgusmudel, mis on arvutatud 2017. aasta kevadiste ülelendudega kogutud aerolaserskanneerimise andmete põhjal. Taimkatte kõrgusmudel on varasemast parema resolutsiooniga.

2017. aastast on Maa-ametis kasutusel uue põlvkonna aerolaserskanner Riegl VQ-1560i. Uus seade kogub mõõdistuspunkte tihedamalt, mistõttu on võimalik arvutada ka detailsem taimkatte kõrgusmudel (CHM- Canopy Height Model). Varasemate aastate andmete põhjal arvutatud taimkatte kõrgusmudel oli 10-meetrise piksli suurusega, 2017. aastal arvutatud mudeli piksli suurus on 4 meetrit.

Kõrgusväärtuse arvutamiseks on kasutatud 90-protsentiili meetodit. See tähendab, 4×4-meetrise piksli sisse jäävatest kõrguspunktidest moodustatakse kõrgusjaotis. Kõrgusjaotise abil määratakse pikslile väärtus, kus 90% kõrguspunktidest asuvad allpool seda konkreetset väärtust.

Taimkatte kõrgusmudel on jaotatud kõrgusklassidesse, kus alla 1-meetrise väärtusega pikslid on läbipaistvad. Järgnevad kõrgusklassid on: 1-4 m, 4-10 m, 10-20 m, 20-30 m ja üle 30-meetrise väärtusega pikslid.

 

Koguva küla Muhumaal. Ülemisel pildil on 10-meetrise piksliga taimkatte kõrgusmudel 2012. aastast ja alumisel pildil 2017. aasta 4-meetrise piksliga taimkatte kõrgusmudel.

 

Taimkatte kõrgusmudelid on kättesaadavad aadressil http://kaart.maaamet.ee/wms/fotokaart? WMS-teenuse kaudu.

2017. aasta ja ka varasemate aastate taimkatte kõrgusmudeli rasterkaarti saab tellida Eesti topograafia andmekogu andmete kasutusse andmise ja teenuste osutamise korra alusel lehelt http://geoportaal.maaamet.ee/est/Andmete-tellimine/Digitaalsete-aluskaartide-ja-ruumiandmete-tellimine-p23.html.

 

Lisainfo:

Ants Vain, geoinfosüsteemide büroo peaspetsialist, Ants.Vain@maaamet.ee, 675 0847

 

Veel uudiseid samal teemal

29.05.2020

Maa-amet esindab Eestit rahvusvahelises ruumiandmeteenuste projektis

Maa-amet osaleb rahvusvahelises projektis “A Geospatially Enabled Ecosystem for Europe,” mille eesmärk on luua tööriistad ja rakendusliidesed, mis ühendavad riikide ruumiandmed ja aitavad luua uusi lahendusi nende paremaks tõlgendamiseks.

26.05.2020

Eesti maheala suurenes 2019. aastal

Eesti maheala on suurenenud ja tõusnud on mahe mesilasperede arv, selgus Organic Estonia algatusel sündinud Mahealade kaardi andmete uuendamisel. Eesti mahealade suurendamise eesmärk on eristuda maailmas puhta loodusega riigina ning mahealade kaart on selle üheks faktiliseks tõestuseks.