Sa oled siin

Valminud on uued metsanduslikud ortofotod

Maa-ameti geoportaalis on WMS-teenusena kättesaadavad uued, kogu Eestit katvad metsanduslikud ortofotod.

Metsanduslike ehk n-ö valevärvi ortofotode pealt on võimalik eristada taimkatteta alasid, okas-, sega- ja lehtpuumetsi, niiskeid alasid jm. Peamiselt kasutavad selliseid fotosid metsakorraldusfirmad, Keskkonnateabe Keskus, Riigimetsa Majandamise Keskus jt, kes tegelevad raiete kontrollimise, puistu parameetrite analüüsi ja metsakorralduse käigus metsaeraldiste määramisega.

Metsanduslikud ortofotod valmivad Maa-ametil aeropildistamise käigus. Leica aerokaamera salvestab lisaks punasele, rohelisele ja sinisele värvikanalile ka must-valget (pooltoonides) ning lähi-ifrapuna kanalit.

WMS-teenusena saab metsanduslikke ortofotosid alla laadida enamlevinud GIS- ja CAD- tarkvaradesse WMS-aadressilt: http://kaart.maaamet.ee/wms/alus?

metsanduslik ortofoto

Tavaliselt kujutatakse lähi-infrapuna kanalit koos rohelise ja punasega. Tavapärasest (RGB e Red, Green, Blue) ortofotost erineb lähi-infrapuna ortofoto värvikanalite poolest: punane värv on vahetatud lähi-infrapuna, roheline punase ja sinine rohelise vastu (NRG e Near-infrared, Red, Green). Ehk siis lähi-infrapuna kujutatakse punasena, punast rohelisena ning rohelist sinisena (NRG -> RGB). Sellist pilti nimetatakse valevärvi (false-color) pildiks.

Metsanduslikuks otstarbeks kasutatavate värvikanalite järjestus on natuke erinev: punane värv vahetatakse lähi-infrapuna ja sinine punase vastu, roheline jääb samaks (NGR e Near-infrared, Green, Red. NGR -> RGB).

X-GISi kaardirakenduse kaudu metsanduslikke ortofotosid ei näe.

Lisainfo:
Tanel Riips, Maa-ameti fotogramm-meetria osakonna peaspetsialist, Tanel.Riips@maaamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

07.11.2019

Kas oled mõelnud, millisena oli Eesti ala kujutatud kaartidel sadu aastaid tagasi?

Eesti esimese rahvusatlase eel ilmus Maa-ametil veebiväljaanne „Eesti ala jõudmine kaardile“. See ajalooallikatel põhinev ülevaade võtab kokku mitusada aastat hõlmava loo Eesti ala kujunemisest kaardipildil. Väljaande teevad eriti huvitavaks rohked pildid vanadest kaardifragmentidest.

20.09.2019

Uued kaldaerofotod on uudistamiseks valmis. Külasta eri paiku, leia lemmikpilt ja osale mängus!

Tänavu kevadel ja suvel Maa-ameti kaardistuslendude käigus kogutud uued kaldaerofotod on kõigile nähtavad Maa-ameti fotolaos ». Maa-ameti fotoladu on pea kogu Eestit kattev kaldaerofotode kogu, kus tänaseks on 2,5 miljonit fotot alates 2006. aastast.