Sa oled siin

Valmis ristipuude kaardirakendus

Keskkonnaameti ja Maa-ameti ühine pressiteade

Keskkonnaameti tellimusel valmis Maa-ameti interaktiivne kaardirakendus, kust saab näha Eestis leiduvaid ristipuid.

Puusse ristimärgi lõikamine kuulub veel tänapäevalgi Lõuna-Eesti matusekombestikku ning ristimärkidega puud meie looduses on unikaalsed piirkondliku surmakultuuri tunnusmärgid. Kuna 15 aastat tagasi valminud ristipuude kaardipõhise andmebaasi info aegus ega toonud välja kõiki Lõuna-Eestis leiduvaid ristipuid, tekkis vajadus luua uus kaasaegsetele nõuetele vastav kaardirakendus.

Ristipuude andmebaas ja kaardirakendus on vajalikud selleks, et ristipuid paremini hoida. Maa-ameti kaardirakendusest » saab ülevaate, kus asuvad kultuurilooliselt olulised mälestusristidega puud. Kaardirakendus on kasutamiseks mõeldud eelkõige nii metsa-  ja maaomanikele kui ka detail- ja üldplaneeringute koostajatele, kellest võib sõltuda ristidega puude säilimine.

Samuti annab kaart kultuuriloolist teavet kombe levikust ning kõik huvilised, kes tahaksid ka ise neid puid näha, saavad kaardi abil need üles otsida. Kaart on oluline ka kohalikele elanikele, kes saavad kontrollida, kas nende lahkunud lähedaste ristidega puud on alles ning kaardile kantud. Kaart on kõikidele huvilistele kättesaadav Maa-ameti geoportaali kaudu aadressil https://xgis.maaamet.ee/maps/ristipuud ».

"Ristimärke lõigatakse ka tänapäeval, seega lisandub mälestusristidega puid aja jooksul rakendusele juurde. Kõik puude märgistajad ja uute ristipuude avastajad võiksid neist rakendusel oleva info ajakohastamiseks teada anda Keskkonnaametile e-posti aadressil liina.laanemets@keskkonnaamet.ee. Sel moel täieneb rakendus pidevalt uute asukohtadega ning ka meie metsaspetsialistid oskavad puude olemasoluga arvestada metsateatisi menetledes," selgitas Keskkonnaameti kultuuripärandi spetsialist Liina Laanemets.

Uue ristipuude kaardi jaoks kogusid andmeid TLÜ vanemteadur Marju Kõivupuu, Keskkonnaministeeriumi looduskaitse peaspetsialist Urve Sinijärv ja Keskkonnaameti kultuuripärandi spetsialist Liina Laanemets. Fotod tegi kaardi jaoks Arne Maasik, ristipuude tingmärgi kujundas Asko Künnap.

Kaardirakenduse tehnilise poole valmistas ette Maa-amet. Rakendus on kasutatav ka nutiseadmega, kasutaja saab kuvada kaardile oma asukoha ja seeläbi leida lähedal asuvad ristipuud. Puude asukohta kuvatakse vaikimisi värskelt valminud täpsel ja infoküllasel Eesti põhikaardil.

Uue ristipuude kaardi esitlemine toimub 27. aprillil RMK Pähni looduskeskuses ja Karula rahvuspargi külastuskeskuses Ähijärvel ning 25. mail Võru maavalitsuses ja Põlva kultuurikeskuses. Infopäevadel räägib Marju Kõivupuu ristipuude tähtsusest ja tähendusest matusekombestiku ning kultuuripärandi võtmes, Urve Sinijärv ja Liina Laanemets tutvustavad uue kaardikihi praktilisi kasutamisviise.

Lisainfo:
Ristipuude temaatika: Liina Laanemets, Keskkonnaameti kultuuripärandi spetsialist
liina.laanemets@keskkonnaamet.ee
5698 7103

Kaardirakendus: Sulev Õitspuu, Maa-ameti geoinfosüsteemide büroo juhataja
sulev.oitspuu@maaamet.ee
675 0867

Ristipuude kaardirakenduse vaade

Ristipuude kaardirakenduse vaade
Väljavõtted ristipuude kaardirakendusest.

Veel uudiseid samal teemal

29.05.2020

Maa-amet esindab Eestit rahvusvahelises ruumiandmeteenuste projektis

Maa-amet osaleb rahvusvahelises projektis “A Geospatially Enabled Ecosystem for Europe,” mille eesmärk on luua tööriistad ja rakendusliidesed, mis ühendavad riikide ruumiandmed ja aitavad luua uusi lahendusi nende paremaks tõlgendamiseks.

26.05.2020

Eesti maheala suurenes 2019. aastal

Eesti maheala on suurenenud ja tõusnud on mahe mesilasperede arv, selgus Organic Estonia algatusel sündinud Mahealade kaardi andmete uuendamisel. Eesti mahealade suurendamise eesmärk on eristuda maailmas puhta loodusega riigina ning mahealade kaart on selle üheks faktiliseks tõestuseks.